Turistik Doğu Ekspresi ile Sivas’ın tarihine yolculuk

 Turistik Doğu Ekspresi ile Sivas’ın tarihine yolculuk

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Kars-Ankara hattında hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi, Sivas’taki durak noktasıyla yolcularına kültürel değerleri görme imkanı sağlıyor.

Kars-Ankara güzergahında Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günlerinde yapılan seferlerde Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas istasyonlarında uzun süreli durarak, yolcularının buralarda keşfe çıkmasına imkan veriyor. Kars-Ankara yönünde Erzincan’da 2 saat 50 dakika, İliç’te 3 saat 5 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 50 dakika ve Sivas’ta da 3 saat 15 dakika mola veriyor.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı yer

Sivas’taki molada yolcular, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı mücadelesinin temellerini attığı Kongre Binası, Türk süsleme sanatının en güzel örnekleri arasında yer alan ve 800 yıllık zaman dilimine şahitlik eden Çifte Minareli Medrese ve Gök Medrese ziyaretçilerini bekliyor. Buruciye ve Şifahiye Medresesi, Sivas Ulu Camisi ve Arkeoloji Müzesi de görmeden kentten ayrılınmaması gereken yerler arasında bulunuyor. Müzelerin, Turistik Doğu Ekspresi’ne özel olarak Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günleri 17:00 – 23:00 saatleri arasında ziyarete açık olduğu öğrenildi.

Turistik Doğu Ekspresi yolcuları, dönüş yolunda Sivas-Divriği’de otantik bir Türk eseri olan kaleyi, “Anadolu’nun Elhamrası” olarak anılan ve 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı gezebiliyor.

Caminin batı kapısında mayıs ile eylül ayları arasında oluşan insan siluetindeki gölgeler ilgi çekiyor. Kapıda, ikindi namazından 45 dakika önce Kur’an okuyan, Namaz Saati yaklaştığında ise ellerini bağlayarak kıyamda duran bir insan gölgesi beliriyor. Bu kapıyla birlikte diğer kapılarda da yer alan bu siluetlerin bir tesadüf eseri olmadığı, çok kapsamlı bir fizik bilgisi ve çok ince hesaplarla yapılabileceği uzmanlarca belirtiliyor.

Pehli, hıngel, Sivas köftesi, pancar sarması, madımak yemeği Sivas mutfağının tadılması gereken lezzetleri arasında yer alıyor.
Sivas bıçağı, Sivas ağızlığı, kemik tarak, gümüş işçiliğinin örnekleri Sivas’tan alınabilecek hediyelikler arasında bulunuyor. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler