Türkiye’nin İlk İlçe Havaalanı Tekrar Hayat Buluyor

 Türkiye’nin İlk İlçe Havaalanı Tekrar Hayat Buluyor

1936 yılında Nuri Demirağ tarafından yapımına başlanan, 1941’de tamamlanarak, kendisi tarafından yapılan ilk yerli ve milli uçağın iniş yaptığı havaalanı, tekrar ilçenin ulaşımına ve turizm potansiyeline kazandırılacak.

Uzun süre atıl bir şekilde kalan havaalanında incelemelerde bulunan Vali Ayhan, “Ocak ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne gerekli başvurular yapılarak, 2021 yazında ilk inişi planlıyoruz inşallah. Bu, Divriği için büyük bir heyecan ve önemli bir imkan.” dedi.

Divriği Sivil Havacılık ve Turizm Geliştirme Ltd. Şti. tarafından 200 dönüm arazi üzerindeki çalışmalar, hummalı şekilde devam ediyor. Bölgeye pistler, apron, hangarlar, eğitim okulu, sosyal tesisler inşa edilerek, lavanta bahçeleri ile de güzel bir görünüm sağlanacak.

İlçe programına, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan ve ilçe protokolü ile diğer ilgililer de katıldı.

Benzer Haberler