Uluslararası Müzeler Günü Kutlandı

 Uluslararası Müzeler Günü Kutlandı

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ve birçok kurumun iş birliğinde Uluslararası Müzeler Haftası sebebiyle etkinlik düzenlendi.

Atatürk ve Kongre Müzesinde düzenlenen etkinliklere Vali Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanvekili Turan Topgül ve il protokolü katıldı.

Etkinlikler, ilk olarak Sivas Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından ortaya konan Sivas Kongresi Temsili canlandırmasıyla başladı. Sonra Vali Şimşek ve il protokolü Sivas Müze Müdürlüğü tarafından deprem konulu serginin açılışını yaptılar.

Sonrasında Üniversitemiz Türk Müziği Devlet Konservatuarı tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Ardından müzenin konferans salonuna geçilerek Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Vali Şimşek, Belediye Başkanvekili Topgül ve Sivas Müze Müdürü Ali Alkan, yapmış oldukları konuşmalarda müzeler gününün önemine değinerek herkesin müzeler gününü kutladı.

Ardından akademisyenlerimizin sunumlarına geçildi. İlk olarak söz alan Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem söz alarak müzenin kuruluş sürecinden söz etti. Sonrasında sunum yapan Üniversite Tarihi Müzesi Müdürü Doç. Dr. Meryem Acara Eser, müzenin kuruluş sürecini anlattı. Ardından, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Erdener Pehlivan, Sivas Müzesi ile yapmış oldukları ortak çalışmalardan bahsetti.

Program sonunda, Dr. Öğr. Üyesi Erdener Pehlivan Vali Şimşek’e yazmış olduğu “Sivas Arkeoloji Müzesi Unguent Ariumları” adlı kitabı hediye etti. Haber Foto: T.ÇAKMAK

Benzer Haberler