Uluslararası Sivas Robot Yarışması’nda Genç Yetenekler Hünerlerini Sergileyecek

 Uluslararası Sivas Robot Yarışması’nda Genç Yetenekler Hünerlerini Sergileyecek

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Buruciye AŞ sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Sivas Robot Yarışması’nda (Si-Ro58) heyecan başladı. 4 ana kategori ve 12 alt kategoride düzenlenecek yarışmaların startı bugün gerçekleştirilen açılış programı ile verildi.

4 Eylül Spor Vadisi’nde gerçekleştirilen açılış programına Vali Vekili Adil Nas, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, il protokolü ve davetliler katıldı.

“Dünya İle Yarışacak, Aklıselim, Fikriselim, Kalbiselim Nesiller Yetiştirmeliyiz”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Si-Ro tanıtım videosu gösterime sunuldu. Video gösteriminin ardından İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, dünyanın bilgi ve teknoloji alanında hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını dile getirerek, çağın gerekliliklerine uygun, yeterli bilgi ve donanıma sahip nesillerin yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 
Aslan, şu ifadeleri kullandı:
“Dijital çağ ve bilgi çağı, 21. Yüzyılın belirleyicisi olan iki önemli etkendir. 21. yüzyıl hızın çağıdır. Bilgi artık hızlı ve sürekli bir şekilde güncellenmekte, teknolojik gelişmelerle hayatımızın her alanını yeniden şekillendirmektedir. Küreselleşen dünyada evrensel değerleri merkeze alarak, kendi kültürümüzü ve değerlerimizi unutmadan dünyadaki akranları ile uyum sağlayacak ve yarışacak aklıselim, fikriselim, kalbiselim nesiller yetiştirmeliyiz.” 

Aslan’ın ardından kısa bir selamlama konuşması yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise “Bu yarışma, gençlerimizin proje fikirlerini, yeteneklerini göstermesi açışından çok önemli.” dedi.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrencilere başarılar diledi. Bilgin, “Nuri Demirağ’ın memleketinde, Nuri Demirağ’ın evlatları, Nuri Demirağ’a yakışır bir organizasyonla inşallah geleceğin teknolojisi için önemli bir adım atıyorlar. Kendine güvenen, ülkesine inanan sevgili gençlerimizin gayretleriyle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşacağız” şeklinde konuştu. 

Bilgin’in ardından konuşan Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise “Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında TEKNOFEST gençliğinin başarılı olacağına inanıyoruz. Öncelikle hayal ettiler, düşündüler ve şu anda da uygulamalarını yapıyorlar. Nuri Demirağ, 1930’lu yıllarda bunu düşünmüş ve uygulamış ama devam ettirme şansı olmamıştı” İfadelerini kullandı.

“Çocuklarımızın Merak Duygusunu Geliştirmeliyiz”
Vali Vekili Adil Nas ise konuşmasında ülkelerin gelişim ve kalkınmasında teknolojik gelişmelerin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Teknolojik gelişmeyi belirleyen en önemli faktörlerin ise insan ve kaynak faktörü olduğunu belirten Nas, “İnsan faktörüne çok değer vermemiz gerekiyor. Bu noktada çocuklarımızın merak duygusunu geliştirmeliyiz. Bu tür yarışmalar, çocuklarımızın merak duygusunu, becerilerini geliştiren faaliyetlerdir.” dedi. 
Vali Vekili Nas, yarışmanın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.


Konuşmaların ardından halk oyunlarında il birincisi olan Alparslan Ortaokulu halk oyunları ekibi tarafından gösteri sunuldu. Daha sonra, Hacı Mehmet Sabancı Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından model uçak gösterisi, Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Kadir Kuşkonmaz tarafından ise FPV Drone Gösterisi gerçekleştirildi. Ardından, Türkiye’nin en hızlı drone kullanıcısı Mete Orhan tarafından Sabit Kanat Drone Gösterisi icra edildi.


Gösterilerin ardından Uluslararası Sivas Robot Yarışması Vali Vekili Adil Nas, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, il protokolü ve öğrencilerin katılımı ile Uluslararası Sivas Robot Yarışması’nın açılış kurdelesi kesildi.


Yarışmaya ülkemizden 67, Azerbaycan’dan 2 ve Polonya’dan 1 il olmak üzere toplamda 70 ilden 2.911 kişi katıldı. 4 kategoride yapılan yarışma da Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı Yarışması da yapılacak.

24-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan yarışma sonucu dereceye girenlere ödülleri 27 Mayıs tarihinde Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde yapılacak olan programla takdim edilecek.

Benzer Haberler