Üretenin Yanındayız

 Üretenin Yanındayız

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından çiftçilerin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen proje ile 8.6 milyon değerindeki 677 ton tohum üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı.

“Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. Programa Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı. 8.6 milyon değerindeki 677 ton buğday, korunga, yonca, silajlık mısır, kuru fasulye ve yağlık ayçiçeği tohumu üreticilere dağıtıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, proje hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra konuşan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ise projede emeği geçenlere teşekkür etti. Çiftçiler adına konuşan Mehmet Çongar’da, Vali Salih Ayhan’a çiftçilere verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

– “Kar yılı var yılı dedik, bereket yağdı”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, ” Bugün Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün yine anlamlı bir programında sizlerle bir aradayız. Programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Rabbim bereketli bir yıl verir inşallah. Kar yılı var yılı dedik. Bereket yağdı. İnşallah üreten çiftçimizde verimli bir şekilde üretmeye devam eder.” diye konuştu.

– Tarımda Dünya’ya Örnek Olmayı Hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde üretimi, çiftçiyi merkeze alan uygulamalarla projeler geliştirdiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde üretimi, çiftçiyi merkeze alan uygulamalarla sadece kendi kendine yeten bir ülke olmayı değil; tarımda dünyada örnek olan bir model ortaya koymayı hedefliyoruz. Bereketli Anadolu topraklarının mümbit coğrafyalarından biri olan Sivas’ımızda da bu hedefler doğrultusunda projeler geliştiriyor, topraklarımızı en verimli şekilde kullanmak için çalışmalar yürütüyoruz. Milli Tarım Politikalarımız ışığında hayata geçirdiğimiz Üreten Çiftçi Gelişen Sivas Vizyonumuzla tarım ve hayvancılık alanında Sivas’ımızı hep beraber bir marka şehir konumuna taşıyoruz.”

– 72 Bin Dekar Alan Ekilecek

Yüzde 72 hibe, yüzde 25 çiftçi katkısı ile dağıtılacak tohumların 72 bin dekar alanda ekiminin gerçekleştirileceğinin altını çizen Vali Ayhan, “Sivas, geniş coğrafyası, mikroklimal özellik gösteren bölgeleri ile hem ürün çeşitliliği hem de ürün miktarı açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip bir şehir. Bizler bu potansiyelin farkında olarak bölge bölge, ,ilçe ilçe, hatta bazen ürün özelinde çalışmalarla çiftçilerimizi destekleyerek, üretimimizi artıracak projeler hayata geçiriyoruz. Bugünkü tohum dağıtım törenimizi 4 ayrı projemizin bir yansıması olarak görebilirsiniz. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün koordinesinde İl Özel İdaremizin önemli katkıları ve bakanlık kaynakları kullanılarak hayata geçen bu projeler ışığında toplam 8.592.595,00 TL bedelinde 676 Ton 450 KG tohumumuzu çiftçilerimize dağıtacağız. Tamamı %75 Hibe % 25 çiftçi katkısı ile hayata geçen bu 4 projemizle toplamda 72 Bin Dönümün üzerindeki arazimizde ekim gerçekleştirmiş olacağız. Sivas bakanlık projelerinin yanında yerelde de en fazla tarımsal proje üreten hayata geçiren illerden biri. Elbette bu gücü bize veren en önemli kurumumuz İl Özel İdaremiz. İl Özel İdaremizin kırsalda kalkınmayı önceleyen bu tür tarımsal projelere sunduğu katkı gerçekten çok kıymetli. Bu nedenle İl Genel Meclis Başkanımıza, değerli üyelere, Genel Sekreterimize ayrıca teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Programda toplam 8.6 Milyon lira bedelinde 677 ton tohum, Vali Salih Ayhan ve il protokolü tarafından dağıtılmak üzere ilçelere uğurlandı.Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler