Vali Ayhan: “Vakalar yüzde 80 azaldı”

 Vali Ayhan: “Vakalar yüzde 80 azaldı”

2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.

Sivas Valiliği İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından organize edilen 2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde 153 merkez köy muhtarı, merkez il genel meclis üyeleri ve kurum müdürlerinin katılımı ile yapılan toplantıda, köylerde yürütülen çalışmalar ile muhtarların talepleri dinlendi.

BU SÜREÇTE ÖNCELİĞİMİZ COVİD-19 OLACAK

Muhtarlara hitap eden Vali Ayhan, 2020 yılının hem ülkemiz hem de dünya açısından zor bir yıl olduğunu ifade ederek, devletin aldığı kararlar ve yerelde uygulanan tedbirler sayesinde bu süreci başarıyla atlattıklarını söyledi.

Her zaman önceliğin bu süreçte salgınla mücadele olduğunu aktaran Vali Ayhan, “Bugüne kadar tedbirlerle sağlık sistemimizi güçlü bir şekilde ayakta tutmayı başardık. Geldiğimiz noktada ilimizde vaka sayılarında yüzde 80 oranında bir azalma var. Hedefimiz olan son vakayı tedavi edene kadar tedbirlerimizi elden bırakmıyoruz. Sahada aynı kararlılıkla mücadelemizi devam ederek, maske-mesafe-temizlik kurallarına riayet etmeye devam ediyoruz” dedi.

MUHTARLARIMIZ DEVLETİN SICAK YÜZÜDÜR

Muhtarların, devletiyle ve halkıya her zaman sıcak temas kurduğunu aktaran Vali Ayhan, “Sizler, devletimizin güler yüzü ve şefkat elisiniz. Bu salgın sürecinde hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu mücadelede başarılı olduysak sizin de büyük katkınız ve desteğiniz oldu. Maske dağıtımında, halkın bilgilendirilmesinde, vefa sosyal destek ekiplerine sağladığınız katkılarla bu mücadelede bize büyük güç kattınız. Hepinizden 2021 yılında da aynı desteği bekliyoruz.” diye konuştu.

MUHTARLARA ‘HASSASİYETLİ OLUN´ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Muhtarlardan vatandaş odaklı hizmet, ortak duruş, kanunların uygulanması, halkın bilgilendirilmesi, köy sınırı içinde dirlik ve düzenin korunması ve salgınla mücadelede gerekli bilgilendirmelerin yapılması konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Ayhan, “Köyde yaşayan vatandaşlarımızda Covid-19 tespit edilmesi durumunda gerekli izolasyonun sağlanması, karantina tedbirlerinin alınması, köyde eğitim alan çocuklardan EBA´ya erişim sağlayamayanların tespit edilmesi, gerekirse bilgisayar ve internet desteği verilmesi, yalnız yaşayan yaşlıların takip edilmesi, köylerin yol, su, kanalizasyon gibi sorunlarının yanında fakir ve düşkün ailelerin, yetim ve öksüz çocukların, okuyamayan kız çocuklarının, engelli kardeşlerimizin tespit edilmesi ve ilgili birimlere bildirilmesi, varsa şehit-gazi ailelerinin dinlenerek, eksikleri varsa giderilmesi, şiddet gören kadınların ilgili birimlere bilgi verilmesi, tarıma önem verilmesi, üretime ağırlık verilmesi, köylerdeki metruk binalarla ilgili tedbirlerin alınması, ve kış mevsimi dolayısıyla yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili ilgili birimlerle iletişime geçilmesi son derece önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

MAZERET ÜRETMEDEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

2020 yılının zor bir yıl olmasına rağmen mazeretlerin arkasına sığınmadan çalıştıklarını dile getiren Vali Salih Ayhan, “Hiçbir şekilde mazeret üretmeyelim, mazeret bitmez dünyada. İnsanın bir eli yağda bir eli balda olsa da nefis ve şeytan her şeye mazeret bulur. Bu dünya böyle bir dünya, onun için bu dünya içindeyiz ama ona esir değiliz. 2020 yılı içerisinde KÖYDES kapsamındaki tüm işlerimizi tamamladık. Birliğimiz üyesi köylerde KÖYDES kapsamında 2020 yılında; 18 kilometre asfalt, 6 adet sanat yapısı, 4 köyde içme suyu, 4 köyde tarımsal sulama, 8 köyde kanalizasyon ve atık su çalışması yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Sivas´ta yaşayan insanların, çağın gerektirdiği medeni yaşam şartlarına kavuştuğu, hizmetlerin daha süratli, kaliteli ve ekonomik olarak yerine getirilebildiği, sürekli gelişen ve değişen bir yönetim anlayışı ile kültürel, bilimsel, sosyal ve ekonomik gelişmesini tamamlamış Sivas´ı dünyada tanınan, bölgesinde cazibe merkezi olan bir il yapmak için çalışmalarınızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Vali Salih Ayhan´ın konuşmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Afet Eğitim Yılı ilan edilmesi dolayısıyla, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci tarafından katılımcılara “Temel Afet Bilinci ve Afetlere Hazırlık” sunumu yapıldı. Afetlere hazırlıklı olunmasının önemine vurgu yapıldı.

Programın sonunda Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı (MKHGB)´da gerçekleştirildi. MKHGB´nin 2020 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantı, 2021 Mali Yılı Taslak Bütçesinin görüşülerek karara bağlanmasıyla sona erdi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Özel İdaresi Sekreter V. Mevlüt Soysal, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, AFAD İl Müdürü Nazif Ekici, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile diğer yetkililer katıldı. Haber: E. Sönmez

Benzer Haberler