Vali Şimşek, Şarkışla’yı Ziyaret Etti

 Vali Şimşek, Şarkışla’yı Ziyaret Etti

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ilçe programları kapsamında Şarkışla ilçesini ziyaret etti.

İlçe ziyaretlerini sürdüren Vali Dr. Yılmaz Şimşek, ünlü ozanımız Aşık Veysel’in doğduğu bereketli topraklarda, Muhsin Yazıcıoğlu’nun diyarı, kültürel zenginlikleri ile öne çıkan Şarkışla’yı ziyaret ederek Kaymakam Gökhan Dolaş’tan brifing aldı.

– Vali Şimşek, Saz Çaldı

Vali Şimşek, daha sonda Şarkışla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün, Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği el sanatları sergisinin açılışını yaptı.Hazırlanan ürünleri inceleyen Vali Şimşek, kursiyerleri tebrik etti. Halk Eğitimi Merkezinde bağlama kursu alan öğrenciler, Vali Dr. Yılmaz Şimşek’in ziyareti esnasında müzik dinletisi de sundu. Dinleti sonrası küçük ozanlarla beraber bağlama da çalan Vali Şimşek, kursiyerleri ve öğretmenlerini tebrik etti.

İlçede görev yapan köy ve mahalle muhtarları ile de tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Şimşek, muhtarların taleplerini tek tek dinleyerek, çözümü konusunda ilgili kurum müdürlerine talimatlarda bulundu.

– Şehit Bedirhan Bebek Unutulmadı

İlçedeki Garnizon Şehitliği’ne ziyaret gerçekleştiren Vali Şimşek, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 31 Temmuz 2018’de PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan asker eşi Nurcan Karakaya ile oğlu Mustafa Bedirhan bebek ile diğer şehitlerin kabirlerine karanfil bırakarak dua okudu. Mezarlık ziyaretinin ardından Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Şehit Nurcan Karakaya’nın annesi Suudiye Demir ve Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan Jandarma Er Ömer Güvenç’in annesi Mediha Güvenç’in hanelerini ziyaret etti. Şehitlere rahmet dileyen Vali Şimşek, şehit annelerine sağlıklı ömür diledi.

– Belediye Başkanı ve Esnafları Ziyaret Etti

Vali Dr. Yılmaz Şimşek, ilçe ziyaretleri kapsamında Cumhuriyet Caddesinde faaliyet gösteren esnafları da ziyaret etti. Çarşı esnafına bereketli ve bol kazançlar dileyen Vali Şimşek, yolda karşılaştığı vatandaşlarla da sohbet etti. Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz ile de makamında bir araya gelen Vali Şimşek, Başkan Ahmet Turgay Oğuz’dan ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak yeni projelerinde başarı dileğinde bulundu.

– Âşık Veysel’i Yaşatmak En Önemli Görevlerimizden

Vali Şimşek, daha sonra Âşık Veysel’in Sivrialan köyündeki kabri başında dua etti. Âşık Veysel’in müzeye dönüştürülen evini gezen Şimşek, dünyaca ünlü halk ozanının köyünde bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Âşık Veysel’in sazıyla, sözüyle, ezgisiyle ve yüreğiyle ülkenin büyük bir değeri olduğunu belirten Şimşek, “Onun sazını, sözünü bizden sonraki nesillere aktarmak ve yaşatmak en önemli görevlerimizden birisidir.” dedi.

Gelecek yılın UNESCO tarafından Âşık Veysel Yılı ilan edilmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Vali Şimşek, “Şarkışla ilçemiz gerçekten özellikli bir ilçe. Hem halk ozanımız Âşık Veysel’in memleketi hem de yine ülkemizin önemli bir değeri Muhsin Yazıcıoğlu’nun memleketi. Amacımız Sivas’ımızın tüm değerlerini tanıtmak, yaşatmak ve tüm insanlarımızla kucaklaşmak, her karış toprağını da gezmek.” diye konuştu.

Vali Dr. Yılmaz Şimşek, ilçe programında son olarak Şarkışla Elmalı köyündeki Muhsin Yazıcıoğlu’nun doğup büyüdüğü Anı Evini ziyaret etti. Anı Evini gezerek ziyaretçi defterini de imzalayan Vali Şimşek, merhum Yazıcıoğlu’na Allah’tan rahmet diledi.Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler