Vali Yılmaz; Veysel artık insanlığın kulak verdiği, feyz aldığı bir insanlık değeridir

 Vali Yılmaz; Veysel artık insanlığın kulak verdiği, feyz aldığı bir insanlık değeridir

Vali Şimşek ölümünün 50. Yılında büyük ozan aşık Veysel için açıklama yaptı. Vali şimşek açıklamasında “Sivas toprağından beslenen binlerce âşıktan biri olan Âşık Veysel, bundan tam 50 yıl önce, 21 Mart 1973 günü aramızdan ayrıldı. Fani dünyayı terkinden bugüne geçen 50 senede onun sözüne, sazına, irfanına hep kulak verildi. Büyük ozanın inancı, muhabbeti, şiiri kalplerde ve zihinlerde her daim yankı buldu.
Anadolu insanının hissiyatını, Anadolu insanının öz lisanıyla dile getirdiği için onu daima can kulağıyla dinledik. Asırlardan süzülüp gelen âşıklık geleneğimizi, Türkçe’nin en temiz ifadeleriyle günümüze taşıdığı için Âşık Veysel’in sesi ve sazı hiç eskimedi, hep taze kaldı. Uzun ince yolundan devşirdiği dizeler, türküler, deyişler gönlümüzü ısıtmaya, yolumuzu ışıtmaya devam etti.
Âşık Veysel artık insanlığın kulak verdiği, feyz aldığı bir insanlık değeridir. Dünyadan ışık alamasa da gönlünün ışığını dünyaya ulaştırabilmiştir. UNESCO’nun 2023’ü Âşık Veysel Yılı ilan etmesiyle, onun ismi, sanatı, zengin iç âlemi daha çok tanınacak, yüreklerde dalgalanacaktır.
Sivas’ın dünyaya hediye ettiği bu büyük değeri, Âşık Veysel Yılı’nda, kendi toprağında hakkıyla anacağız. Ülkemizin uğradığı büyük deprem felaketi nedeniyle Âşık Veysel Yılı programında bazı gecikmeler yaşansa da acılarımız bir nebze olsun dindikten sonra büyük ozanımızı hakkıyla anmaya devam edeceğiz, onun sözlerinde ve terennümünde teselli bulacağız” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler