Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü

 Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; kentte son birkaç gündür yağan yağmurun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Sivas’ta çiftçinin Ekim ayından itibaren toprağa tohumu ekerek yeni dönem için hazırlık yaptığını kaydeden Çetindağ, ağar ağar yağarak toprağa işleyen yağmurun üreticilere ilaç gibi geldiğini belirtti.

Başkan Çetindağ, yaptığı açıklamada; “Ülkemizde yaşanan tarımsal kuraklığı son yıllarda iliklerimize kadar hissediyorduk. Bu yıl Sivas’ımızda her ne kadar yeraltı sularımızda, barajlarımızda sıkıntı olsa da çiftçimiz 2022 yılını gayet güzel çıkarmış oldu. Çiftçimiz 10’uncu aydan itibaren de tohumunu ekti. Bu arada son birkaç gün Sivas’ta yağmur çok güzel yağdı. Ağar ağar yağarak direkt toprağa işledi. Toprağı bayağı doyurdu. İnşallah böyle gider. Çünkü ektiğimiz tohumların üzerine yağmur yağması bereket demek. Şu anda yağan yağmur çiftçimize ilaç gibi geldi, üreticimizin yüzünü güldürdü.  Çiftçimiz ektiği ürünlerin ve emeklerinin karşılığını alacak. İnşallah 2022 yılında Sivas’ımızda tarımsal üretimde yaşadığımız bolluğu 2023 yılında da yaşarız. Diğer yandan biliyorsunuz Sivas’ımızda içme suyu konusunda da sıkıntı yaşanıyor. İnşallah yağan yağmurlar sayesinde barajlarımız dolar ve bu konuda da sıkıntı yaşamayız” ifadelerini kullandı. . Haber foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler