Yapımı Tamamlanan Sanayi Mektebî Müzesi Açılışa Hazırlanıyor

 Yapımı Tamamlanan Sanayi Mektebî Müzesi Açılışa Hazırlanıyor

default

Tarih ve kültür şehri Sivas, hayata geçirilen yeni kültür ve sanat projeleriyle daha da ön planda olacak. Sivas’ın kültürel mirasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan müze projeleri kapsamında, Sivas Sanayi Mektebî Müzesi’nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılında Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, yarı açık cezaevinin Sanayi Mektebî Müzesi’ne dönüştürülen binasında başlatılan çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunarak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın ve teknik personelinden gelinen son durum hakkında bilgi aldı.

Müzeyi ve çevre düzenlemesinde yapılan alanı gezen Vali Ayhan, Sivas’ın köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade ederek, bu kültürün bir parçası olarak şehrin birçok tarihi hikâyesinin bulunduğunu söyledi.

– Tarihi Eserlerimizi Korumak Asli Görevimiz

Şehrin değerlerini gün yüzüne çıkarmak, kültürel mirası muhafaza etmek ve korumak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını aktaran Vali Ayhan, “Aslî görevimiz tarihi eserlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak, bugünün de hizmetine sunmaktır. Yani hem koruyacağız hem de toplumun hizmetine sunacağız.” dedi.

– Sanayi Mektebî Müzesi Açılışa Gün Sayıyor

Müze şehri projesi ile Sivas’ta tematik müze kurulumu gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Ayhan, “Sanayi Mektebî Müze Projesi, Osmanlı döneminde yapılmış, mektep olarak kullanılmış ve daha sonra da farklı fonksiyonlar icra etmiş. Cumhuriyet döneminde de kadın cezaevi olarak kullanılmıştır. Kimliği, ruhu ve tarihi olan müzemiz, Sanayi Bakanlığımızın desteği, İl Özel İdaremizin büyük katkıları ile yapıldı ve açılışını bir ay sonra hep birlikte gerçekleştireceğiz Burası interaktif bir müze. Burası geçmişin ruhuna uygun bir şekilde nasıl Osmanlı döneminde hizmet ettiyse aynı şekilde faaliyet gösterecek. Müzede bakır işlemeciliği ve ahşap atölyesi gibi çok sayıda atölye olacak.” dedi.

– Sanayi Mektebi Müzesi En Çok Gezilen Yer Olacak

Yüksek Hızlı Tren’in Sivas’a gelmesiyle birlikte Sanayi Mektebî Müzesinin en çok gezilen ve ilgili duyulan mekânlarından biri olacağını ifade eden Vali Ayhan, “Sivas adeta müze havzası olacak. Hedefimiz 20 müzeyi şehrimize kazandırmak.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler