Yayınlarımız Geleceğimizi Aydınlatıyor

 Yayınlarımız Geleceğimizi Aydınlatıyor

Sivas Valiliği himayelerinde Cumhuriyet Üniversitesi işbirliği ve Sivas Belediyesi destekleri ile hazırlanan ‘Sivas Atlası’ ile Sivas Hizmet Vakfı yayını olan şehir kültür dergisi ‘Hayat Ağacı’nın 41. sayısı tanıtım toplantısı düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, yayıncılığa büyük önem verdiklerini ve Kütüphaneler Haftası’nda 3 önemli eserin tanıtımını gerçekleştirdiklerini vurguladı.

İlimizin her dönem önemini koruduğunu belirten Vali Ayhan, “Günümüz dünyasında, iletişimin çok hızlı şekilde yaygınlaştığı bugünlerde ülkelerin ve şehirlerin ulaşılabilirliği ve erişilebilirliği daha da artmıştır. Bu nedenledir ki, şehirleri daha yaşanabilir beldeler yapmak kadar, tanınan ve bilinen şehirler konumuna getirmeye, şehirleri var olan potansiyelleriyle araştırılmasına ve incelenmesine daha fazla ihtiyaç vardır. Sivas’ın üreten, gelişen ve kalkınan bir şehir olması için daha çok tanınması, bilinmesi ve cazip bir şehir olması gerekmektedir. Bu amaçla; Sivas Valiliği himayelerinde, Sivas Belediyesi’nin destekleri ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri tarafından “Sivas Atlası” projesini hayata geçirdik” dedi.

Atlas’ta; tarihten kültüre, coğrafyadan turizme her konunun bulunduğunu ve 500 sayfalık eserin güzel bir kaynak kitap olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, büyük beğeni toplayan eserin hazırlanmasında büyük emek veren editörlere, akademisyenlere, yazarlara ve görsel destek de bulunan İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne teşekkür etti.

Prestij yayınların devam edeceğini anımsatan Vali Ayhan bu kapsamda Sivas Valiliği Kültür AŞ bünyesinde SVS Yayıncılığı kurduklarını ifade ederek, bu eserin de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Programda Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile editörler de birer konuşma yaptı.

Hayat Ağacı Dergisi 41 Kere Maşallah Dedirtti

Sivas Atlası’nın ardından 2005 yılından bu yana ilimiz için önemli bir kaynak dergi olan ve şehrin kültür birikimine 16 yıldır hizmet eden Hayat Ağacı Dergisi’nin 41. sayısı tanıtıldı.

Derginin birçok kültürel ve tarihsel zenginliği bünyesinde barındırdığını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Her sayıda Sivas ile ilgili tarihe not düşecek yazıların yayınlandığı dergide bu sayıda da çok önem verdiğimiz yüksek hızlı tren konusu tematik olarak işlendi. Şehrin büyük heyecanla beklediği hızlı trenin ve bu serüveninin anlatıldığını görüyoruz. Sivas’ın sosyal, ekonomik ve ticari hayatına büyük katkı ve canlılık sağlayan demiryolunun şehre geliş macerasından bu güne geliş süresi detaylı bir şekilde anlatılmış. Aynı zamanda yüksek hızlı trenin şehrimize yapacağı katkılar da ayrı bir yazıda ele alınmış” dedi.

Sivas’ın büyük değeri olan Aşık Veysel’in ölümünün 48. yılında farklı bir anısıyla dergide yer bulduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da tarih, coğrafya, turizm, edebiyat, gastronomi, spor, kent sosyolojisi, çevre gibi geniş bir yelpazede yazılar yer alıyor. Genişleyen bir kalem kadrosuyla şehrin kültürüne ve kültür tarihine sağladığı katkının daha gelişerek devamını bekliyoruz. Ciddi bir emek ve mesainin ürünü olan bu çalışmada fikriyle, kalemiyle, desteğiyle yer alan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hayat Ağacı Dergisi ile ilgili Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile dergi yazarları da söz alarak derginin şehir kültürüne katkıları hakkında birer konuşma yaptı. Programın sonunda her iki yayına da katkı sağlayan ekibe teşekkür belgeleri takdim edildi.

Diğer yandan Sivas Valiliği himayelerinde,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen, Sivas 1000 Temel Eser Projesi kapsamında da “Her Yönüyle Zara” isimli kitabın tanıtımı Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Proje kapsamında bu yayın ile birlikte 48 kitap, 66 cilt okuyucularıyla buluşturulmuş oldu.

Benzer Haberler