Zararlı Güneş Işınlarına Dikkat

 Zararlı Güneş Işınlarına Dikkat

Havaların aşırı ısınmasıyla birlikte güneş ışınlarının olumsuz etkileri artmaktadır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalında görevli Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tosun son dönemlerde artan hava sıcaklarının etkileri hakkında açıklamalarda bulundu. 

 Güneşin etkilerinden bahseden Doç. Dr. Tosun, “ Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte bize gelen hastaların sayısı arttı. Derimizin güneşe direkt maruz kalmasıyla birlikte olumsuz etkiler görülmektedir. Güneşin etkileri erken ve geç dönem olmak üzere ikiye ayrılıyor. Erken dönemde güneş yanıkları, güneşe bağlı oluşan alerjik reaksiyonlar, var olan hastalıkların alevlenmesi gibi etkiler görülürken, geç dönemde ise pigmentasyonlar, lekelerin oluşması, deri yaşlanması, kırışıklıklar ve deri kanserleri ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunacağımıza değinen Doç. Dr. Tosun, “Güneşten korunmak için öncelikle 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamamız gerekiyor. Çıktığımızda ise gölgeli alanlarda bulunmalıyız. Açık ve sık dokulu giysiler tercih etmeliyiz. Özellikle şapkayı fiziksel koruyucu olarak kullanmalıyız. Güneş koruyucu krem ve losyonların kullanılmasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Güneş koruyucu krem kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Doç. Dr. Tosun, “Hastanın aknesi varsa buna yönelik su bazlı güneş koruyucu krem, cildi kuruysa daha yağlı güneş koruyucu kremler kullanmasını öneriyoruz. Faktör olarak en az 30 faktör ve üzeri kremler kullanılmalıdır. Çocuklar için güneş koruyucu kremi 6 aydan sonra öneriyoruz. Hamileler ve çocuklar için kullanılanlar daha mineral içerikli olmalıdır. Özellikle dışarıda çalışanların her 3 saatte bir güneş koruyucu krem kullanmaları gerekiyor. Güneş kremini dışarı çıkmadan 20 dakika önce kullanmalıyız. Açık deri tipine sahip hastalarımız güneşten daha çok etkilendiği için güneş kremini daha dikkatli kullanmaları gerekiyor. Açık yerde benleri bulunan hastalarımızın mutlaka güneşten korunması gerekiyor. Çocuklardaki güneş yanıkları ilerleyen süreçte deri kanseri gelişimi açısından risk faktörü oluşturuyor.” dedi.  Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler