Ziraat odası talep etti, belediye devreye girdi

 Ziraat odası talep etti, belediye devreye girdi

Hububat hasadının devam ettiği Sivas’ta çiftçilerden ürün alımına devam eden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Şube Müdürlüğünün depolarında yer kalmayınca Sivas Ziraat Odası Başkanlığı devreye girdi.

Konu; Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ tarafından Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e iletildi. Çetindağ’ın talebine duyarsız kalmayan Başkan Bilgin; Osman Seçilmiş Mesire Alanı’nın yanında bulunan 34 dönüm alanı geçici olarak TMO’nun kullanımına açtı.

Alanda hızlı bir şekilde altyapı çalışmaları yapılarak çiftçilerin traktörleriyle birlikte kolaylıkla girip çıkabileceği zemin oluşturuldu. Sivas Belediyesi iştiraki olan Özbelsan’ın ekip ve ekipmanlarının da destekleriyle TMO’nun kullanımına açılan 34 dönüm alanda çiftçiler tarafından üretilen buğdayların alımına devam ediliyor.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; buğdayların depolanması amacıyla geçici olarak TMO’nun kullanımına açılan alanı ziyaret ederek TMO Sivas Başmüdürü Ercan Bakırtaş’tan bilgi aldı.  Daha sonra biçerdöverlerle hasat ettikleri ürünleri TMO’ya satmaya getiren çiftçilerle bir araya gelen Çetindağ; taleplerine duyarsız kalmayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve ekibine teşekkür etti.

Başkan Çetindağ; yaptığı açıklamada, “TMO buğday alımlarını cumartesi ve pazar dahil sürdürüyor. Alımlar saat 22.00’a kadar devam ediyor.  TMO’nun depolarının dolması nedeniyle çiftçilerimiz mağduriyet yaşıyordu ve yer sıkıntısı sorununa çözüm bulunmasını istiyordu. Bu noktada bizler belediyemizle iletişime geçtik. Belediyemiz de buğdayların depolanabilmesi için devreye girdi. Osman Seçilmiş Parkı’nın yanındaki belediyeye ait yaklaşık 34 dönüm arazi çiftçimiz mağdur olmasın diye gerek yolu gerekse alt yapısı hazırlanarak buğday depolanması için TMO’nun kullanımına açıldı. Traktörler rahat bir şekilde girip çıkabiliyor. İtfaiye aracı, alanın toz olmaması için sürekli gelerek sulama çalışması yapıyor. Bu da belediyemizin çiftçimize verdiği değeri gösteriyor.  Belediye Başkanımız tek sözümüzle ‘tamam’ dedi. Hilmi Başkanımıza ve ekibine duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü TMO yer olmazsa buğday alamıyor” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler