Başkan KORKMAZ; Kıbrıs beş yüz yıllık bir geçmişin onur meselesidir

 Başkan KORKMAZ; Kıbrıs beş yüz yıllık bir geçmişin onur meselesidir

MHP Divriği Başkanı H. Ali KORKMAZ, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’ta başlattığı askerî harekâtın yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan KORKMAZ mesajında “Kıbrıs Ada’sı Türk milleti için sadece bir toprak parçası değil, beş yüz yıllık bir geçmişin onur meselesidir. Emperyalist sistemin dönemsel fırsatçılığı ile ele geçirilen bu topraklar üzerinde kadim Türk milletinin alın teri ve emeği vardır.

Ada’yı tümden ele geçirmenin yanı sıra Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik soykırım girişimlerine karşı Kıbrıslı Türk Mücahitlerce yürütülen şerefli mücadele, 1974 yılında anavatan Türkiye’nin garantörlüğünde şanlı Türk Ordusunun Barış Harekatı ile taçlandırılmış, o gün sadece Türklere değil, ENOSİS hayaliyle yanıp tutuşan Rumlara da barış içinde insanca ve hakça bir yaşam imkânı sağlanmıştır. Bugün “demokrasi havariliğine” soyunan Yunanistan, o gün yönetimindeki darbecilerden Türk askerinin Kıbrış Barış Harekâtı sayesinde kurtulmuştur.

Bilinmeli ve kabul edilmelidir ki üzerinden yarım asır geçen bir konuda bugün olmuş halâ işi yokuşa süren taraf Yunanistan’dır. Artık gerçekler temelinde davranış sergilemelerinin zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. Yapılması gereken en makul hareket, 1974 yılında tesis edilmiş olan barış ortamına yeniden dönmek, iki devlet arasındaki anlaşmazlık konularını adaların silahsızlandırılması ile başlayarak çözüme kavuşturmak ve derhal KKTC’yi tanımak olmalıdır. Bu tarihsel bir sorumluluktur.

Barış Harekatının 48.nci yılında canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

Benzer Haberler