Gözler depremzede çocukların üzerinde olmamalı

 Gözler depremzede çocukların üzerinde olmamalı

UZMAN PSİKOLOG BEGÜM ÖZKAYA, FARKLI BÖLGELERDE EĞİTİME BAŞLAYAN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA KARŞI SÜREKLİ OLARAK GÖZLERİN ÇEVRİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ (MERT TAHA VAROL – VOLKAN KAPLAN/SİVAS-İHA)

Uzman Psikolog Begüm Özkaya, farklı bölgelerde eğitime başlayan depremzede çocuklara sürekli gözlerin çevrilmemesi gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle uzatılan yarıyıl tatilinin ardından 71 ilde okullar yeniden açıldı. Medicana Sivas Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Begüm Özkaya, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminin başlamasının ardında farklı bölgelerde eğitim hayatına devam depremzede öğrencilerin karşılaşabilecekleri psikolojik sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında açıklamalarda bulundu. Uzman Psikolog Özkaya öncelikle öğretmenlere çok iş düştüğünü söyleyerek, “Okullarımız açıldı ve sınıflarımıza deprem bölgelerinden gelen birçok misafir öğrencilerimiz var. Öncelikle öğretmenlere bu noktada çok büyük bir iş düşüyor. Öncelikle çocukları kaynaştırmak, depremi anlatmak gerekiyor.

“AİLELER EMPATİ YAPMAYI ÖNERMELİ”

Uzman Psikolog Özkaya, anne babaların çocuklarına deprem bölgelerinden gelen misafir öğrencilere karşı empati yapmalarını önermesi gerektiğini belirterek, “İkincisi, çocuklara anne babalar olarak empati kuracak yaştalarsa empati kurmalarını önerebilirler. Onların acılarına, mutsuzluklarına saygı duymaları gerektiğini ve sevgi dolu olmaları gerektiğini anne babalar evlerinde çocuklarına aşılamalılar. Sınıfta gözler depremzede çocukların üzerinde olmamalıdır. Çünkü biz bile deprem bölgesinde olmamıza rağmen gözlerin üzerimizde olmasından rahatsız oluruz. Bu yüzden gözler o çocukların üzerinde olduğunda çocuklar daha mutsuz, tek ve çaresiz hissedebilirler. Çocuklar olabildiğince sevgi, saygı dolu, paylaşımcı, yardımsever ve içten bir şekilde deprem bölgelerinden gelen misafir arkadaşlarına kucak açmaları lazım. Yeri gelecek kitabımızı, kalemimizi ve yemeğimizi paylaşacağız” şeklinde konuştu. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler