İl Pandemi Kurulu, Şarkışla ve Altınyayla’da Toplandı

 İl Pandemi Kurulu, Şarkışla ve Altınyayla’da Toplandı

Şarkışla ve Altınyayla ilçelerinde artan Covid-19 vakalarının kontrolünün sağlanması ve salgının yayılımının azaltılması için sahada uygulanan denetimler kararlılıkla yürütülüyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, vakaların en çok görüldüğü Şarkışla ve Altınyayla ilçelerini ziyaret ederek, ilçe kaymakamlıklarında İl Pandemi Kurulu Toplantısı ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantılarda, iki ilçede salgınla mücadelede gelinen son durum, alınacak tedbirler, denetimler ve salgın süreci tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada, salgınla mücadelede en önemli önceliğin toplum sağlığını korumak ve her türlü tedbiri önceden, vaktinde almak olduğunu söyledi.

-Vali Salih Ayhan, İlçelerdeki Son Durum Vaka Artış Oranlarını Yükseltti

1 Mart tarihinde başlayan “Kontrollü Normalleşme” dönemi sonrası ülke genelinde vakaların arttığına dikkat çeken Vali Salih Ayhan, Sivas’ın da vaka artışlarında son iki haftadır yükselişte olduğuna vurgu yaptı. Sivas merkez ve diğer ilçeler kıyaslandığında Şarkışla ve Altınyayla ilçelerinde vaka sayılarında hızlı bir yükselme yaşandığını anlatan Vali Ayhan, “Özellikle 20-26 Mart (ilçe vaka sayısı 167) ve 27 Mart-02 Nisan dönemi (ilçe vaka sayısı 225) Şarkışla ilçemizin vaka sayıları arttı. Şarkışla ve Altınyayla ilçelerimizde artan vaka sayıları, ilimizin haftalık 100 binde vaka artış oranlarını da yükseltti. 20-26 Mart döneminde Şarkışla ve Altınyayla ilçemizin haftalık vaka oranları diğer 14 ilçemizdeki vaka sayılarına paralel olarak gerçekleşmiş olsaydı 100 binde vaka oranımız 63,25 seviyesinde olacaktı. Ancak Şarkışla ve Altınyayla’da vaka oranları çok yüksek olduğu için 20-26 Mart dönemi Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan vaka oranı ilimizde 100 binde 114,33 olarak belirlendi. Böylece turuncu renk kategorisinden kırmızı renk kategorisine geçerek çok yüksek riskli 58 il arasına girmiş olduk.” dedi.

-Vali Ayhan, Risk Grubu Devam Ediyor

27 Mart – 02 Nisan 2021 dönemine ilişkin vaka sayısını da değerlendiren Vali Salih Ayhan, “Oranımız 100 binde 164,97. Kırmızı alanda çok yüksek risk grupta devam ettiğimizi görüyoruz. 17 Mart 2020 tarihinden itibaren hep beraber sahada mücadele ediyoruz. Başta sağlıkçılarımız olmak üzere, mülki idare amirlerimiz, kolluk kuvvetlerimiz, öğretmenlerimiz, imamlarımız, STK’larımız hep beraber sahada omuz omuza tüm özverileriyle mücadeleyi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

– Hepimiz Birbirimize Karşı Sorumluyuz

Vali Ayhan, salgın döneminde herkesin bir birine karşı sorumluluğu olduğunu ifade ederek, “Daha önce de söylediğim gibi artık hangi risk grubunda olacağımıza kendimiz karar veriyoruz. 5 risk grubunun rengi değiştikçe alınan tedbirler de artıyor. İleriye doğru her grup değişikliği yeni tedbirler ve yeni kısıtlamaların alınmasına neden oluyor. Örneğin, geçen haftalarda ilimizde hafta sonu sokağa çıkma yasağı yokken bu hafta sonu yasak başladı. Kurallara uymazsak okullarımız tekrar kapanacak, esnaflarımız yine kepenk kapatacaklar. Yine sıkıntıyı bizler çekeceğiz. Normalleşme dönemine bir an önce geçebilmemiz için sahada denetimlerimizi daha sıkı devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

– Ev Gezmelerine Ara Verin

Vatandaşları ve esnafları il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarında alınan kararlara uymalarını, özellikle de ev hanımlarının ev gezmelerine ara vermelerini isteyen Vali Ayhan, “Hep birlikte kurallara uyarsak bu işi başarabiliriz. Ben tüm vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmelerini bir kez daha istirham ediyorum. Ben eminim ki Sivas halkı sürecin başından beri gösterdiği sorumluluk becerisini bundan sonra da göstererek daha alt risk gruplarında yer alacak ve normalleşme dönemine geçeceğiz.” dedi.

Toplantılara Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, Sarkışla Kaymakamı Necati Aktan, Altınyayla Kaymakamı Ahmed Tayyib Kahraman, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Pandemi Kurulu üyeleri ile İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri katıldı. Haber: Tülay ÇAKMAK

Benzer Haberler