Jandarmanın Tek Kadın Motosiklet Sürücü Eğitmeni

 Jandarmanın Tek Kadın Motosiklet Sürücü Eğitmeni

Jandarma teşkilatı bünyesinde görevli tek kadın motosiklet sürücü eğitmeni olan Astsubay Üstçavuş Gül Torca, yurt genelindeki motosiklet timlerine Bursa’da sürüş eğitimi veriyor.

Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinde görevli jandarma ekipleri, kurumun envanterinde bulunan otomobil, minibüs, motosiklet ve arazi taşıtı gibi devriye müdahale ve trafik araçlarını kullanıyor.

Görevler sırasında yaşanan kazaların azaltılması, dışarıdan gelen uyarıcılara seri şekilde yanıt verebilmesi, aracını doğru yerde ve pozisyonda kullanması, gereken sürede intikalini en güvenli şekilde tamamlaması ve aracının limitlerini bilmesi amacıyla Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığında uygulamalı motosiklet ve otomobil güvenli ve ileri sürüş teknikleri, kar üstü ve UTV araçları, temel trafik kursu, tehlikeli madde taşımacılığı olmak üzere 21 dalda kurslar düzenleniyor.

Türkiye’de teşkilatın sürücü eğitimi verilen tek merkezi olan Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığındaki eğitimlerde, alanlarında uzman 22 jandarma personeli görev yapıyor.

Bursa Jandarma Trafik Okulu Motosiklet Bölüm Başkanlığındaki 8 eğitmenden biri olan Astsubay Üstçavuş Gül Torca 2014 yılında jandarma teşkilatında astsubaylığa başladığını, Ordu ve İzmir’deki görevlerinden sonra Ağustos 2020’de Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığına atandığını söyledi.

Çocukluğundan bu yana motosiklet sevgisinin olduğunu belirten Astsubay Üstçavuş Gül Torca, teşkilata girdikten sonra bu alanda kurslara katıldığını ifade etti.

Kursları bitirdikten sonra motosiklet timlerinde görev yaptığını anlatan Torca, “Motosiklet kullanımında tecrübeli, etkin ve yetkin olmam sebebiyle komutanlarım tarafından Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığında verilen motosiklet kurslarında eğitici olma fırsatı tanındı. Ben de bana verilen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek motosiklet eğitmenliği görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum.” dedi. Haber: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler