Sivas cazibe merkezi olmalı

 Sivas cazibe merkezi olmalı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet FatihKacır, Sivas’ta sanayici ve iş insanları ile bir araya geldi,

Bakan Kacır, kentteki temasları kapsamında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) düzenlenen istişare toplantısına katılarak, üretime ve istihdama katkı sunan iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin talep ve önerilerini dinledi.

Programa; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Vali Dr. Yılmaz Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, Milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun İl protokolü, STSO Başkanı Zeki Özdemir, STSO Meclis Başkanı Osman Yıldırım, iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

ÖZDEMİR; “SİVAS’IN TAMAMI CAZİBE MERKEZİ İLAN EDİLMELİ”

Sivas dışında yaşayan nüfusu hem yatırım hem de istihdam anlamında Sivas’a davet eden Başkan Zeki Özdemir, Sivas’ta bulunan bütün organize sanayi bölgelerinin cazibe merkezi ilan edilip, 6. Bölge teşviklerinin Sivas’ta bulunan bütün OSB’lere uygulanması gerektiğini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mehmet Fatih Kacır’dan talep etti.

BAKAN KACIR; “NURİ DEMİRAĞ, 60 YIL ÖNCE TEKNOFESTLER DÜZENLEDİ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise yaptığı konuşmada; “Sivas’ın iftihar kaynağı, Sivas’ın kızılelması olarak ifade edilen organize sanayi bölgesinin de ismini aldığı Nuri Demirağ, bizden 60 yıl önce İstanbul hava meydanında ‘Gök Şenlikleri’ adıyla teknofestler düzenlemiş. Mühendisler, teknisyenler ve pilotlar yetişsin diye İstanbul’da, Sivas’ta ve Divriği’de gök okulları açmış. Düzenlediği şenliklerde herkesi bir araya getirmiş” dedi.

Sivas’taki OSB’lere yapılan devlet katkıları, ARGE ve Tasarım Merkezleri, Yatırım Teşvik Belgeleri, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri konularında Sivas’ın bakanlıktan aldığı desteklerden bahseden Bakan Kacır, “Sivas hem tarihi kimliği hem de sahip olduğu lojistik imkânlarla, sanayinin kalkınmada öncüsü olması gereken bir şehirde bu rakamları asla kâfi bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIK OLARAK SİVAS TSO İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

Sanayi ARGE projelerine 76 milyon lira aktarıldığının altını çizen Bakan Kacır, bu rakamın artırılması için Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte çalışacağız. Artırmalıyız ki Sivas sanayisi katma değerli üretim yapsın ve daha güçlü rekabet edebilsin. Sivas’ın Anadolu’nun orta yerinde yüksek teknoloji odaklı ve üretim odaklı kalkınma atılımını hayata geçirmesi için gayret etmeye devam edeceğiz dedi.

“SİVAS’IN TÜM OSB’LERİNDE, BELİRLEYECEĞİMİZ YATIRIMLARA STRATEJİK TEŞVİK İMKÂNI SUNACAĞIZ”

Önümüzdeki döneme dair yeni adımlar atılacağının sinyalini veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Biliyorum ki Sivaslılar Demirağ OSB’nin elde ettiği imkânları, Sivas’ın diğer OSB’lerinin de elde etmesini arzu ediyorlar. Bunu sıklıkla ifade ediyorsunuz. Önümüzdeki dönemde milli teknoloji hamlesine benzer bir yerel kalkınma hamlesi programı başlatıyoruz. Sivas’ta da dört başlığı birlikte belirleyeceğiz ve bu dört başlıktaki yatırımlara Sivas’ın tüm OSB’lerinde stratejik teşvik imkânını sunuyor olacağız” ifadelerini kullandı.

CÜNAM’I, ULUSAL ARAŞTIRMA MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Türkiye’deki bazı üniversite araştırma merkezlerini ulusal araştırma alt yapısı haline getiriyoruz. Mevcut üniversitenin kısıtlı imkânlarının ötesine taşınan imkânları doğrudan hükümet programı içerisinde araştırma merkezlerine sunuyoruz. Biz arzu ediyoruz ki Türkiye’de bilimsel tabanlı kalkınma İstanbul’a Ankara’ya İzmir’e haps olmasın. Anadolu topyekûn kalkınsın. Şimdi bugün Sivas’ta ilk kez müjdesini vermiş olacağım, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanofotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (CÜNAM) bir ulusal araştırma merkezine dönüştürüyoruz.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bu alanların Türkiye’de merkezi kalbi olacak. Hep birlikte göreceğiz ki Sivas sanayisi de bu alanların etrafında yeni iş imkânları bulacak, yeni yatırımlar başlatacak, biz de teşviklerimizde özellikle bu araştırma merkezinde yürütülecek çalışmaların etrafında gelişecek sanayileşmeyi hızlandırıcı adımlar atacağız. Haber: G. ÖZAT

Benzer Haberler