Sivas’ta 170 Dekar Alanda Kenevir Ekimi Başladı

 Sivas’ta 170 Dekar Alanda Kenevir Ekimi Başladı

Sivas, tarım ve hayvancılık alanında elde ettiği başarısını kenevir ekimi ile daha da çok güçlendirecek. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Sivas’ın kenevir ekilebilen 20’nci il olarak ilan edilmesinin ardından Sivas’ta kenevir ekimine yönelik çalışmalar da hız kazandı.

Bu kapsamda Sivas Valiliğinde ‘Sözleşmeli Kenevir Üretimi Protokolü İmza Töreni’ yapıldı. Yapılan protokol ile Sivas merkezde Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 100 dekar, Altınyayla ilçesinde 2 üretici 23 dekar, Şarkışla ilçesinde 1 üretici 10 dekar, Yıldızeli ilçesinde 2 üretici 37 dekar toplamda 6 üretici 170 dekar alanda kenevir ekimi yapacak.

Toplamda 680 Kilo Tohum Tedarik Edildi

Açış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “İlk yıl için ilimizde Altınyayla ilçemizde 2 çiftçimiz toplam 23 dekar, Merkez ilçede Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz 100 dekar, Şarkışla ilçemizde 1 çiftçimiz 10 dekar, Yıldızeli ilçemizde 2 çiftçimiz toplam 37 dekar olmak üzere toplam ilimizde bu yıl 170 dekar alanda kenevir ekimi yapılacaktır. Bu aşamadan sonra izinlendirmeden sonra tohum ihtiyacının karşılanması Amasya TİGEM işletmesinde tohum bulunuyor. Çiftçilerimizi tek tek alış işlemlerinden kurtarmak için sayın valimizle görüşmelerimiz sonucunda çiftçilerimize ilk yıl olması, biraz daha kârı artırma açısından bir proje hazırladık il özel idaremize ve bütün tohum ihtiyacını il özel idaremiz tarafından finanse edilerek toplamda 680 kilo tohum tedarik edildi.” dedi.

Hilmi Bilgin: Tarım ve Hayvancılık Alanında Önemli Yatırımlar ve Gelişmeler Oldu

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin uzun süredir beklenilen projenin hayata geçirildiğini belirterek, “Sivas son 20 yılda her alanda büyük yatırımlar aldı. Tarım ve hayvancılık alanında önemli yatırımlar ve gelişmeler oldu. Kenevir ekimi 2019 yılında Cumhurbaşkanımızın söylediği sözle gündeme gelmişti. 170 dönüm alanda ekim yapılacak. Önemli bir rakam. 100 dönüm üniversitemiz, 70 dönümü çiftçilerimiz ekiyor. Yerel yönetim SİVTAŞ bünyesinde alım garantisi veriyor. Böyle bir ortamda herkes üzerine düşeni yapıyor. Gelişen ve büyüyen Sivas için üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Biz güzel işler yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Semiha Ekinci: Sivaslı Çiftçimize Büyük İş Düşüyor

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir ekiminde Sivas’ın 20’nci il olmasına yönelik onay verdiğini hatırlatarak, “Bizler, valimiz, belediye başkanımız hem de il başkanımız bunun takipçisi olduk. Ocak ayında yayınlanan genelge ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Sivas İl Özel İdaresi çalışmasını yaptı ve bugün de 6 çiftçimizle birlikte sözleşme imzalanacak. Bundan sonra Sivaslı çiftçimize büyük iş düşüyor. Türkiye’de başka örneği yok. İl Özel İdaresi tohumunu da veriyor. Gerekli alt yapısını sağlıyor. Üniversitemiz gerekli bilimsel çalışmasını yapıyor. Bizler de her zaman sizin destekçiniziz.” diye konuştu.

Salih Ayhan: Şehrimiz ve Ülkemiz Açısından Hayırlı ve Bereketli Olmasını Diliyorum

Sivas Valisi Salih Ayhan yaptığı konuşmada, şehrin tarım vizyonununu belirlerken bazı temel hedefler belirlediklerini kaydederek, “Bunları; üretim miktarımızı artırmak, üretim çeşitliliğimizi artırmak, güvenle üretimin önünü açan sözleşmeli üretim modelini yaygınlaştırmak ve AR-GE faaliyetlerine büyük önem vermek olarak sıralayabilirim. Tüm bu hedefler doğrultusunda Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas sloganıyla sadece kendine yeten bir şehir olmanın ötesinde bir motivasyonla çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Kenevir üretimine daha önce 19 ilin izin verildiğini kaydeden Vali Ayhan, “Girişimlerimiz sonucunda Bakanlığımızın da uygun bulmasıyla üretim programına 20’nci il olarak Sivas’ta katılmış oldu. Çiftçilerimizin başvuru süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte yönetmeliğe uygun olan 6 üreticimiz kenevir üretimi izin belgesini almaya hak kazandı. İzin aşamasından sonra üreticilerimizin kenevir tohumlarını ücreti mukabilinde temin etmesi gerekmekteydi. Bu süreçte İl Özel İdaremiz tüm tohumların bedeli ödeyerek üretime önemli bir destekte bulundu.” diye konuştu.

Kenevir üretimi ile Sivas’ın, ürün çeşitliliğini arttırırken endüstriyel ürün yelpazesini de geliştirmiş olacağını söyleyen Vali Ayhan, “Ama biliyoruz ki sürdürülebilir üretimin en önemli şartı güvenle üretebilmektir. Kenevir üretim planlamamızda da önemli güven modeli inşa ediyoruz. İlimizde Kenevir İşleme Fabrikası kuran işletmecimiz, Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz ve SİVTAŞ arasında imzalayacağımız sözleşmeli üretim protokolü ile alım garantili üretimi desteklemiş olacağız. Ayrıca diğer 5 üreticimiz ve SİVTAŞ arasında da sözleşmelerimizi imzalayacağız. Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin Tarım Bilimleri ve Teknoloji Bilimleri Fakültesi ile doğrudan üretimin ve tarımsal sanayinin içerisinde yer alması şehrimiz açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Saha ile olan bu doğrudan ilişkinin tarımsal AR-GE noktasında da büyük bir getirisi olacağına inanıyorum. Kenevir üretimimizin şehrimiz ve ülkemiz açısından hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, törenin ardından Sivas-Ankara yolu üzerinde Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından Sivas’ın ilk kenevir ekimi yapılan 100 dekarlık arazisinde incelemelerde bulundu.

Törende; Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık, iş insanı Muharrem Atmaca ve ekim yapacak çiftçiler de yer aldı.

Benzer Haberler