Sivas’ta Turizm Atağı Başlıyor

 Sivas’ta Turizm Atağı Başlıyor

Tarih ve kültür şehri Sivas, kültür ve turizm alanında önemli çalışmalara imza atacak.

Han, kervansaray, köprü, medrese, cami, müze gibi tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, sağlık, tabiat ve doğal güzellikleriyle de öne çıkan Sivas’ta kentin turizm potansiyelini artırmak için vizyon projeler hazırlanacak.

Yeni hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ‘Sivas Turizm Platformu’ şehrin turizm potansiyelini değerlendirmek ve yeni yol haritası belirlemek için bir araya geldi. Cumhuriyet Üniversitesi’nde Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek başkanlığında yapılan toplantıya ilgili kurum yetkilileri ve sektör temsilcileri katılarak görüş ve önerilerini paylaştı.

-Vali Yılmaz Şimşek Turizmde Büyük Mesafe Alacağız

Toplantıda katılımcılara hitap eden Sivas Dr. Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas’ın sahip olduğu birçok zenginliğin çeşitli alanlarda yapılacak tanıtım faaliyetleriyle geniş kitlelere ulaşacağını ifade ederek, sağlık, doğa, kültür, tarih ve daha birçok alanda tüm paydaşlarla birlikte turizmde büyük bir mesafe alınacağına vurgu yaptı.

Turizm sektöründe öngörülen faaliyet ve yatırımları yakından takip ettiklerini, somut proje ve fikirler ile kentin turizmde atacağa kalkacağına dikkat çeken Vali Yılmaz Şimşek, “Önümüzdeki aylarda hizmete girecek olan Yüksek Hızlı Tren, Sivas turizmine büyük ölçüde katkı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

-Sağlık Turizminde Büyük Potansiyele Sahibiz

İlimizin sağlık turizmi açısından da büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Vali Şimşek; “Sıcak Çermik mevkiinde yapılması planlanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin önemi büyüktür. Ayrıca Kalkım Balıklı Köy projemiz de tamamlandığında, Sivas sağlık turizminde büyük bir mesafe alacaktır. Sağlık turizmini; kültür turizmi, kış turizmi ve termal turizmi ile ele alıp bütünleşmiş bir yapı olarak planlayacağız.” dedi.

Divriği Ziyaretçi Akınına Uğrayacak

Diğer yandan Divriği ilçesinin, kültür ve doğa turizminde sunduğu imkânların oldukça fazla olduğuna vurgu yapan Vali Şimşek, “Bu zenginliklere özel sektöründe katkıda bulunması, havayolu taşımacılığı planlaması, balon turizmini irdelemesi ve marka otel açmayı düşünmesi bizleri mutlu etmektedir. Yapılacak yatırımlar ve alacağımız tedbirlerle ilçemiz ziyaretçi akınına uğrayacak.” ifadelerini kullandı.

– Tanıtıma Ağırlık Vereceğiz

Sivas turizminin tanıtılması noktasında yüz yüze etkinlikler, medyada ve sosyal medyada yürütülecek programlara ağırlık verileceğini söyleyen Vali Şimşek, şehirde en verimli tanıtımı yapacaklarını dile getirdi.

-Âşık Veysel Sivas’a Artı Değer Katacak

Ünlü halk ozanı şık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 50. yıldönümü münasebetiyle 2023 yılının UNESCO tarafından Âşık Veysel yılı ilan edilmesinin Sivas için çok önemli olduğunu ve turizme katkısının fazla olacağını dile getiren Vali Şimşek, ”Sene boyunca Âşık Veysel’in, şiiri, nağmesi, inancı dile gelecek. Sivas’ın dünyaya hediye ettiği bu büyük değeri kendi toprağında hakkıyla anacağız.” dedi.

Toplantıda Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız’da konuşma yaparak şehrimizde turizm potansiyelimin artırılmasına yönelik çeşitli faaliyetler yaptıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından sektör temsilcileri söz alarak fikir ve önerilerini paylaştı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler