Vali Salih Ayhan’dan Ev Hanımlarına Çağrı: ‘Lütfen Evde Kalın’

 Vali Salih Ayhan’dan Ev Hanımlarına Çağrı: ‘Lütfen Evde Kalın’

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak dün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi konulu genelge gönderdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan da İl Pandemi Kurulu Olağan Değerlendirme Toplantısında basın mensupları ile bir araya gelerek, ilimizdeki son 2 haftalık salgın sürecini kamuoyuyla paylaştı.

Kabine toplantısının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından tedbirlerin gözden geçirilmesi ile ilgili genelgenin yayımlandığını hatırlatan Vali Salih Ayhan, 13-19 Mart tarihleri arasında, haftalık illere göre vakası sayıları sebebiyle Sivas’ın da kırmızı kategoriye geldiğini söyledi. 

– Şarkışla ve Altınyayla’da Risk devam Ediyor

Yayınlanan risk haritası tablosuna göre Sivas’ın kırmızı tabloda yer aldığını, Şarkışla ve Altınyayla ilçelerinde vaka sayılarının kontrolü noktasında sıkıntılar yaşandığını dikkat çeken Vali Ayhan, her iki ilçede de ciddi bir yayılımın söz konusu olduğunu belirtti.

Bu iki ilçenin il genelindeki toplam nüfus oranının yüzde 7 oranında olduğunu belirten Vali Ayhan, vaka oranlarının ise yüzde 30 civarında olduğunu söyledi.

İl genelindeki vaka sayılarının üçte birinin Şarkışla ve Altınyayla’da olduğunu dile getiren Vali Ayhan, her iki ilçedeki vaka artışının Sivas’ın renk skalasının değişmesine neden olduğunu belirtti.

– En Büyük Kalkanımız Maske, Mesafe ve Temizlik

Her iki ilçede tüm tedbirlerin kararlılıkla uygulandığını, ancak vakanın kontrolü noktasında sıkıntıların halen devam ettiğini aktaran Vali Ayhan, “Sivas merkez ve diğer ilçelerimizdeki vaka oranları düşük ve son derece makul sayılabilecek düzeyde. Her vatandaşımız kurallara uyması ve rehavete kapılmadan sürecin başarılı olabilmesine katkı sağlaması gerekmekte. En büyük silahımız maske, mesafe ve temizlik.” diye konuştu.

– Vali Ayhan’dan En Hanımlarına Çağrı

Vaka dağılımına bakıldığında en çok ev hanımlarının risk grubu oluşturduğunu dile getiren Vali Ayhan, “Ev gezmelerini bir türlü kontrol edemedik. Ev hanımlarına buradan sesleniyorum; lütfen dışarı çıkmayın. Akraba ve komşu ziyaretlerine bir süre ara verin. Elimizdeki tabloya göre vakaların yüzde 40’ını ev hanımları oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

– Hepimizin Bir Birbirimize Karşı Sorumluluğu Var

Salgın sürecinde vakaların yayılımını takip etmek için mahalle ve sokak, meslek grubu ile yaş gruplarını incelediklerini aktaran Vali Ayhan, “Hepimizin sağlığı için, evlatlarımızın okula gidebilmeleri ve esnafımızın iş yerlerini aşabilmeleri için ev ziyaretlerinden uzak duralım. Sivas halkından kurallara uymalarını istirham ediyorum. Hepimizin birbirimize karşı sorumluluğu var.” ifadelerini kullandı.

– Vatandaşlarımız Topyekün Fedakârlık Gösterirse Başarılı Olacağız

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle bir süre önce hayata geçen Dinamik Denetim Modelinin uygulanmaya devam edeceğini belirten Vali Ayhan, “Biran önce normalleşme dönemine yeniden dönmek için vatandaşlarımızın bugüne kadar sergilediği sağduyuyu ve fedakârlığı sürdürmelerini yeniden istiyoruz.” dedi.

Vali Ayhan, basın toplantının ardından ilçelerin salgındaki durumunu değerlendirmek üzere Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden ilçe kaymakamları, merkezde de Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantıya Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu ve Sağlık İl Müdürü Selçuk Moğolkoç da katıldı. Haber: Tülay ÇAKMAK

Benzer Haberler