Yaya Geçitlerinde ‘Kırmızı Çizgi’ Dönemi Başlıyor

 Yaya Geçitlerinde ‘Kırmızı Çizgi’ Dönemi Başlıyor

İçişleri Bakanlığı, trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık ışıksız yaya geçitlerinde ‘Kırmızı Çizgi’ de yer alacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Kırmızı çizgimizi çekiyoruz’ dedi ve tüm ülkede hazırlıklar başladı. Yaya geçitlerindeki çizgilerin kırmızıya boyanması ile yaya önceliğine bir kez daha dikkat çekildi.

‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sözleri ile başlayan trafikte yaya önceliği seferberliği yeni bir uygulamayla devam ediyor. Tüm ülkede olduğu gibi Sivas’ta da ışıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyandı. Böylece sürücülere ‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ mesajı verildi. Yaya geçitlerindeki kırmızı çizgi uygulaması ile birlikte trafik denetimleri de artırılacak.

– Sivas’ta Orta Şeritler Kırmızıya Boyandı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü Sivas’ta da uygulamayı hayata geçirdi. Atatürk Caddesinin girişinde bulunan ışıksız yaya geçitini kırmızıya boyayan Vali Ayhan ve Başkan Bilgin’e çocuklar da eşlik etti.

Programda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da uygulamayı hayata geçirdiklerini belirterek, “Kırmızı çizgimizi çiziyoruz. Çocuklarımızla, il protokolümüzle kırmızı çizgimizi çizdik. 2019 yılında yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmişti ve mottomuzda, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sözü ile bir trafik kültürünün oluşması ve yayalarımızın daha güvenli, sağlıklı ve herhangi bir can ve mal kaybına sebep vermeden bir bilincin oluşması konusunda 2019 yılında güzel bir farkındalık, eğitim programı yapıldı. İçişleri Bakanlığımız tarafından ve o günden bugüne kadar da yayalardan mütevellit yani yaya çarpmasından kaynaklı hiçbir ölüm vakası da olmadı.” dedi.

– Bu Kültür Küçük Yaşlarda Başlar

Trafik kültürünün bir eğitim meselesi olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Trafik kurullarına uyma medeni toplumların en önemli kazanımlarından birisidir. İlimizde de çok ciddi manada bu eğitim, farkındalık eğitimleri ciddi bir karşılık bulduğunu söyleyebilirim. Hem yerel yönetimlerimizin hem de belediyemizin bu anlayışa uygun şekilde yol tanzim etmeleri, yaya geçişlerinin buna göre tanzim edilmesi, trafik ışıklarının buna göre konumlanması ve vatandaşlarımızın da bu konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ile birlikte çok ciddi mesafe kat ettiğimizi de söyleyebilirim. Bu kültür küçük yaşlarda başlar. Dolayısıyla gerek okullarımızda gerek yetişkinlerimiz gerekse bu konuda sokakta herkesin bu bilinci, bu kültürü, bu eğitimi vererek inşallah medeni toplumun, modern toplumun en önemli anlayışı olan bu trafik kültürünü idrak ettirmiş olacağız. Hem birbirimize saygılı olmak ve güzel bir trafik akışı sağlamak hem de kazaya herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek gereksinimi ortaya çıktı. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında aynı anda tüm sokaklarda, tüm yaya geçitlerinde kırmızı çizgimizi çiziyoruz dedik. Biz de Sivas’ta meydanda, İstasyon Caddesinde, Sivas Valiliği önünde, çocuklarımızla hep birlikte kırmızı çizgimizi çizdik. Yaya güvenliğini ön plana alıyoruz. Yayalarımızın daha sağlıklı bir ulaşım yapmasını sağlıyoruz ve araç kullananların da bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. İster sürücü ol ister yaya, uyalım hep birlikte tüm kurallara.” diye konuştu.

Programa, Vali Yardımcıları Yeliz Yıldızhan ve Abdullah Seçkin Koçak, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Polis Okulu Müdürü Kadir Yırtar ile diğer ilgililer de yer aldı. Haber: Tülay ÇAKMAK

Benzer Haberler